Při cestách do zahraničí jsme si zvykli vyhýbat se podezřelým směnárnám, když platíme na e-shopech, všechno si několikrát zkontrolujeme. Přesto se může jednoduše stát, že za jednu čokoládu se stejnou cenovkou zaplatíme dvě rozdílné ceny. Anebo za knížku na Amazonu. Anebo za ukulele na eBayi. Máme pro vás návod, jak se tomu vyhnout.


To zaklínadlo má zkratku DCC, neboli Dynamic Currency Conversion, v překladu dynamická konverze měn. Jde o službu, starou zhruba 10 let, díky které zákazníci během placení v zahraničí okamžitě vidí částku ve své původní měně. Hodilo se to v době bez chytrých telefonů, ve kterých si aktuální kurz můžete hned zkontrolovat. I v době bez Twista, které vám okamžitě po nákupu pošle notifikaci s převodem v korunách.

Nakupujte bez skrytých poplatků

Z původně sympatické a pohodlné služby se stala past na zákazníky. Obchodníci si totiž velmi často během automatického převodu měn sami k ceně připočítají pár procent navíc. Někteří z nich dokonce tak rádi, že zároveň zákazníkům ztěžují možnost se dynamické konverzi vyhnout. Podívejte se například, jak vypadal náš nákup přes PayPal. Automaticky nám nabídl možnost, ve které směnu provádí samotný PayPal a sofistikovaně uvádí kurz. Pokud přitom chcete nechat směnu na bance, přečtete si mírně zavádějící upozornění, že částku, kterou zaplatíte, určí vydavatel karty. Ta je ale většinou nižší. Za jeden track koupený na beatport.com, který stál 1,8 dolarů, jsme tak jednou zaplatili 41,43 Kč a podruhé 39,54 Kč. To představuje rozdíl 4,6%, který jde do kapsy PayPalu. Stejnou zkušenost jsme měli i na eBayi, kde nás levnější převod stál tři kliknutí navíc.


Ještě hůř jsme dopadli na Amazonu, kde rozdíl ve směně navržené Amazonem a bankovním kurzem dělal 6,5%, takže jsme na knize za 600 Kč ušetřili pěkných 40 korun.

Už brzy bude lépe, ale jen v EU

DCC nepředstavuje zanedbatelný problém. Důkazem je nová regulace plateb, kterou schválila Evropská komise. Podle ní by měl mít spotřebitel před každou směnou srovnání, kolik ho různé způsoby převodu budou stát. Aby na nich už nemohl nikdo skrytě vydělávat. U zahraničních plateb a výběrů z bankomatu bychom se nejpozději v polovině roku 2020 nemuseli bát, zda zaplatíme rovnou v korunách nebo v eurech.

Než se tak stane, nezapomeňte vždy platit ve měně dané země a nedávejte souhlas s okamžitým převodem na koruny. Když budete platit Twisto kartou, ušetříte ještě víc. Má totiž jeden z nejlepších směnných kurzů na českém trhu.