Svět financí se za poslední roky proměnil k nepoznání – fyzické peníze mizí z oběhu, kapesné se posílá na účet a nákupy probíhají přes pár kliknutí v mobilu. Co ale tato změna znamená pro děti? Jak je naučit hodnotě peněz, když je vlastně téměř nevidí? Objevte s námi digitální prostředí jako skvělý nástroj finančního vzdělávání.
Rituál vstupu do digitálního světa financí
Děti už od útlého věku vnímají, že platby probíhají "nějakým pípnutím". Chápou, že stačí přiložit kartu, telefon nebo hodinky a může se jít. Vysvětlit, co se za pípnutím skrývá a jak se peníze na tu kartu dostaly, je úkol hlavně pro rodiče. A není až tak složitý.
K vysvětlení pípnutí je potřeba vždycky vzít něco hmatatelného. Ideálně výpis z účtu. Společně s dětmi můžete pozorovat, co se na vaše účtu děje. Ukázat třeba hned po nákupu, že už je na účtu platba započítaná nebo na zaúčtování čeká.
Do světa digitálních plateb děti samozřejmě mnohem lépe proniknou o něco později - ve chvíli, kdy budou mít svoji vlastní kartu. Většina bank ji nabízí od 8 let. K založení účtu pak řada z nich přidává i vstupní bonus, třeba u UniCredit nebo Komerční Banky je to 500 Kč.
Účet můžete dítěti obvykle jednoduše zřídit přes internet, ale není od věci zajít to udělat přímo do banky. Váš syn nebo dcera díky tomu zažije takový malý rituál vstupu do digitálního finančního světa.
S appkou se to naučí hravě
Existuje celá řada hravých aplikací, které dětem (i rodičům) pomáhají s finanční gramotností. Některé z nich:
- Money Master: Learn Finance – prý jsou jako Duolingo ale o financích
- Nekrachni - česká aplikace, která finanční složitosti vysvětluje jednoduše na příkladech
- Bankaroo – virtuální banka pro děti, kterou vymyslela 11letá holčička se svým tátou
- Piggy – Bank for Kids – jednoduchý nástroj pro sledování výdajů a cílů.
Nechte je sbírat mince i znalosti
Na internetu najedte i řadu postupových her, kde děti plní řadu úkolů, sbírají třeba mince a přitom se nenápadně (někdy teda i dost nápadně) učí, jak to s těmi financemi chodí. Zkusit můžete třeba tyto:
- Zlatka.in - pracovní listy pro děti od 7 do 11 let
- Moje Famílie - finanční simulátor s interaktivními hrami
- Fingrplay - hra, která provede rozpočtem běžné české domácnosti
- Abeceda peněz - hra od České spořitelny pro předškoláky
Online testy a kvízy
Pokud se vašim dětem nechce pouštět do žádné dlouhé hry, zkuste jim nabídnou malý finanční online kvíz.
- Test pro žáky ZŠ - vyzkoušet si ho můžou samozřejmě i rodiče
- Ota Negramota - zábavná videa s kvízy na konci od České národní banky
Kvízy mohou být skvělým startem vašeho společného rozhovoru o fungování peněz. A pokud v tématu sami taky trochu plavete, tak si pár testů zkuste ještě před rozhovorem. Vyplatí se to 🙂