Cashless. Další anglické slovo, které bychom si měli zapsat za uši. V překladu znamená bezhotovostní. Úplně bez bankovek a mincí se dnes už platí na několika místech v České republice. Říká se jim cashless zóny a zřejmě jich bude přibývat. Do roku 2025 se stane největší cashless zónou dokonce celý jeden stát. Víte, který?
Severský minimalismus
V roce 2025 chce být zcela bezhotovostní Švédsko. Země, která dala světu Ikeu, H&M nebo Volvo rozhodně nezůstane bez následování. Švédi mají k životu bez bankovek a mincí hodně nakročeno a státní banka dokonce vyvíjí digitální měnu e-krona.
"Nebereme hotovost"
V České republice jsme v obchodech zvyklí vídat nápis “nebereme karty”, ve Švédsku je to naopak, dost často lze přečíst upozornění “nebereme hotovost”. Podle průzkumů pouze jedna desetina Švédů loni použila fyzické peníze, 95 % nejmladších zákazníků platí výhradně kartou nebo mobilem a Ikea už otevřela zcela bezhotovostní obchod. Podle jejího vyjádření zaměstnanci, kteří se na pokladnách nemuseli zabývat hotovostí (přebíráním a následným tříděním), ušetřili 15 % svého času. “Švédi mají rádi nové technologie a mají důvěru v systém. To jsou určitě důvody, díky kterým se tahle finanční revoluce děje. Pomohla tomu i aplikace Swish, díky které lze poslat peníze z mobilu na mobil pouze podle telefonního čísla," vysvětluje Michal Šmída, zakladatel Twista. “Když jsme někdy s přáteli, tak si útratu jednoduše swishneme. Takhle lze platit i v obchodech. Jednoduše uvedou telefonní číslo, na které se peníze posílají. Obchodníci vidí transakci online a my nemusíme vytahovat peněženku,” říká Ivan Horvát, který ve Švédsku už deset let žije.
Ohrožený druh - bankovní lupiči
Ve Švédsku se očekává, že s hotovostí zmizí i problémy, tedy především kriminalita - ubyde loupeží, přepadení i šedé ekonomiky. Právě Švédsko trápilo na počátku 21. století velké množství bankovních loupeží. Jedna se dokonce stala součástí novodobé historie a vznikly o ní knihy, dokumentární seriál a teď na její motivy točí Netflix seriál. Dnes, kdy většina bank žádnou hotovost nemá a fyzické peníze představují pouze 1 % ze všech švédských transakcí, loupeží v bankách výrazně ubylo. Loni se staly ve Švédsku pouze dvě, zatímco v roce 2008 jich bylo 210.
České cashless
V České republice si lze švédskou budoucnost vyzkoušet na vlastní kůži. Loni se na pražské Florenci otevřela první cahless zóna vůbec, Manifesto. V docela neutěšeném prostředí, pod mostem pražské magistrály vyrostly úhledné stánky s jídlem a kulturním programem. Projekt inicioval newyorský architekt žijící v Praze Martin Barry, který se rozvojem měst dlouhodobě zabývá, dnes prostřednictvím neziskovky reSITE. “Cashless má trojí přínos. Přináší zákazníkům pohodlí, nemusejí se starat o výběr hotovosti a placení je rychlé. Přináší také transparentnost plateb pro manažery stánků. A konečně, zcela praktickou výhodou je vyšší bezpečnost - odpadá potřeba přenášet denní tržby městem po zavření marketu. A také nelákáme kapsáře,” popisuje roční zkušenost s provozem Manifesta PR manažerka projektu Radka Ondráčková. Manifesto dokonce získalo cenu za nejlepší zákaznický zážitek a v polovině července se na pražském Smíchově otevře jeho mladší sourozenec, Manifesto II.
První bezhotovostní ostrov
Zcela bez hotovosti lze dnes platit i na pražském Střeleckém ostrově. Vyrostly tu kavárny, stánky s občerstvením anebo tu lze navštívit třeba lekce jógy. Za vše se platí bez fyzických peněz. Stejně jako u Manifesta stojí i za prvním bezhotovostním ostrovem Mastercard. “Toto jsou pro nás zlomové projekty, které přinášejí edukaci a inspiraci pro celý trh,” říká Pavla Císařová, PR manažerka Mastercard.
Platit tělem
“V budoucnu nebudeme platit ani penězi, ani platebními kartami. Už brzy budeme nakupovat svými biometrickými údaji, třeba svým obličejem,” říká Michal Šmída zakladatel Twista, “a i když to dnes zní jako úplné sci-fi, myslím, že to nebude trvat tak dlouho. Řekl bych deset, patnáct let.” Obchod, do kterého zákazník vejde, vybere si svůj nákup a zase odejde bez jediného zastavení, už existuje.
Ve Spojených státech takto funguje síť Amazon Go. Místo napěchované kamerami pozoruje každý pohyb zákazníků a automaticky vyhodnocuje, jaké zboží a za kolik si právě nakoupili. Platí se také automaticky, stačí jen vyjít ven a v mobilu okamžitě přistane faktura za právě nakoupené zboží. Vypadá to, že už brzy budou drobné v kapse podobně pohádkovou minulostí jako kousání do zlaťáků.