Podle průzkumu bude jen 4,5 procenta Čechů během Velikonoc utrácet více než v roce 2020, zatímco přibližně dvě třetiny očekává menší výdaje. To jsou výsledky průzkumu, který si Twisto nechalo udělat. I proto jsme dali hlavy dohromady a tady je pár rad a tipů, jak prožít Velikonoce 2021 hezky, ale s úsporou.


Uklízej šetrně

Jarní úklid, velikonoční smejčení. Myslíš, že je to zbytečná práce? Ne tak docela. Pořádek před novou sezonou si dělali i naši předci a lze ho považovat za očistný rituál. Dnes se k němu spousta lidí vrací, doporučujeme sledovat třeba projekt efemer_flowers, za nímž stojí Lucie Králíková, která dokonce před Velikonocemi vyhlásila týden ceremoniíí a úklid mezi obřady taky zařadila. Takže pokud chceš sobě ušetřit peníze a nám všem životní prostředí i během úklidu, používej jednoduché čistící prostředky. Někteří si vystačí jen s jedlou a prací sodu a octem. Návod, jak na to, najdeš třeba tady.

Dekoraci hledej v přírodě

K Velikonocům patří takzvané kočičky, neboli rozkvetlá vrba jíva, a taky zlatý déšť či cokoli zeleného. Rostlinnou výzdobu ale rozhodně nemusíš pořizovat v květinářství. Jdi na procházku, hledej a trhej, co se ti zalíbí.

Vybarvi vejce postaru

Stejně tak můžeš přistoupit k barvení vajíček. Věděl/a jsi, že je cibulové slupky barví do hněda a zelí do modra? Barvící lázeň si jednoduše vyrobíš sám/sama ze samých přírodnin. Doporučujeme použít různé lístky i jako dekoraci. Stačí vsunout vajíčko do staré punčochy, přiložit na něj třeba pampeliškový list, utáhnout a vložit do barvící lázně. Lístek se ti na vajíčku jednoduše otiskne. Návod na přírodní barvení najdeš třeba tady.  

Za rodinou online

Čekají nás další svátky, během kterých bychom se neměli navštěvovat a vídat se co nejméně. Stále platí zákaz pohybu mezi regiony, pokud necestuješ za prací nebo pečovat o své blízké (na oboje je třeba potvrzení). Doporučujeme tedy setkání online nebo Velikonoce v tom nejužším rodinném kruhu. A ano, tato nařízení má svoje pozitiva = ušetříš za benzín nebo jízdenky za vlak.

Oslaď si život sám/sama

Že se na Velikonce neobejdeš bez sladkostí? Nemusíš je kupovat, můžeš je vyrobit. A co tradičního se hodí? Beránek, mazanec, jidáše nebo klidně i perníčky ve tvaru jarních motivů. Pokud jsi nopak na slané, nemůžeš se obejít bez tradiční nádivky. A pozor! I pro ingredience do nádivky si můžeš skočit do přírody – kopřivy nebo medvědí česnek jsou tam zdarma. Jen dávej pozor, aby po tobě nezbyla (s)poušť.

Hezké a šetrné Velikonoce!