Pozorovat Karla Giebische, jak ovládá svůj telefon, je fascinující. Je nevidomý, takže do něj nekouká, ale poslouchá ho. Zařízení na něj přitom mluví neuvěřitelnou rychlostí. Netrénovaný člověk by mu nerozuměl, Karel Giebisch s tím problém nemá. Pracuje jako masér, ale i jako IT konzultant pro několik firem a aplikací včetně Twista. Ukázal nám, jak se na webu a v aplikacích orientovat bez zraku.

Karle, jak to, že na vás váš mobil a chytré hodinky mluví?

Když má člověk nějaký handicap, třeba zrakový, tak si přirozeně musí pořídit přizpůsobené technologie. V mém případě jde o normální telefon a počítač, které mají takzvaný mluvící software.

Co to znamená “mluvící software”?

To je program, který čte všechno, po čem se pohybuje kurzor. Nemusím tak koukat na displej. Ve výsledku to pořád kecá, takže když se chci dívat na televizi třeba s rodiči, musím si vzít sluchátka, protože tím ostatní ruším. Já mám všechno od Applu. Z jednoduchého důvodu. Apple na zrakově postižené myslí od začátku, takže do každého svého hardwaru dává funkci, která se jmenuje Odečítač obrazovky, samozřejmě i v češtině. A podívejte se, jak to zní. Ten program mi přečte každý popisek.

Karel se mírně nakloní ke svým Apple Watch, listuje v nich a z hodinek se ozývají velmi rychle slova “kalendář”, “fotky”, “fotoaparát”.

Skáče mi to po těch ikonkách a čte mi, co je tam napsáno, a já se jimi takhle prošvihám.

A proč je to tak rychle? Já tomu skoro nerozumím.

Mám to zrychlené o 80 %, už jsem zvyklý. Kdybych čekal, než mi to software přečte běžnou rychlostí, nic bych neudělal.

Nevidomí aplikace používají jako vy?

Nevidomí "mluvící software" znají a používají jenom ty aplikace, které jsou k němu přizpůsobené. Když to nefunguje, tak mě kontaktují, protože se už ví, že jsem tvrďák, který do té firmy zavolá a otravuje ji tak dlouho, dokud se na to s někým nepodívám. Ve výsledku nejde o nic těžkého. Ten program si sice rozumí skoro se vším, ale má problém s grafickými ikonami. Pokud tam jsou jenom obrázky, nemá šanci je přečíst. Uvedu příklad. Třeba ikona lupy na vyhledávání. Když tam je jen ikona bez textu “hledat”, program to přečte jenom jako “tlačítko” a vy nevíte, co s tím dělat. Takže je důležité si jen sednout s vývojáři daného programu, promluvit si s nimi a oni to napraví. Bohužel některé firmy v tom nevidí potenciál.

Opravdu?

Ano, schválně, kolik máme v Česku bank? Je jich hodně. A vezměte si, že nevidomí můžou používat pouze 5, 6 z nich, protože ostatní se na přístupnost pro nevidomé vykašlali. Někdy ani sami neví, že jim to nefunguje. Pak si u nich nevidomý založí účet a do týdne ho ruší, protože zjistí, že svou banku nemůže ovládat.

Karel Giebisch s Danem Bornem z Twista.

A to jen kvůli špatným webovým stránkám?

Přesně tak. Mají špatně udělaný web nebo aplikaci. To znamená, že tam je hodně textu nebo hodně grafiky. Proto mě zaujalo Twisto, protože jste to měli od začátku dobře zpracované. A to hned v několik bodech.

To nás těší. Sem s nimi.

Za prvé je to bezpečnost. Jistě víte, že jsou podvodníci, kteří vám chtějí ukrást údaje ke kartám. Pro nevidomé je lepší zaplatit Twistem, protože vždycky dostane o provedné platbě notifikaci. A když k nějakému podvodu dojde, nezmizí mu reálné peníze, ale finance Twista, protože je to vlastně kreditka.

Teď vás v tom výčtu trochu zarazím. Myslíte, že nevidomí představují pro podvodníky snadnější terč?

No rozhodně, protože si pokusu o podvod nevšimnou. Když podvodníci vidí nevidomého, jsou schopni říct “hele půjčte mi kartu, já to tam půjdu pípnout a přinesu vám ji zpátky”. V řadě bank ani nemáte žádnou notifikaci o provedené platbě, to znamená, že nemáte okamžitou kontrolu.

Vraťme se raději k tomu výčtu, proč máte rád Twisto.

Za druhé je tu finanční aspekt. Řada zrakově postižených žije jenom z invalidního důchodu, což je asi 10 tisíc měsíčně. S Twistem nejsou odkázáni na datum, kdy přijdou peníze, ale můžou nakupovat nezávisle na něm. A třetí věc, proč nevidomí používají Twisto, je Twisto Snap. Když vám přijde faktura ve formátu PDF, "mluvící software" ji špatně čte. Nevíte tak, co je číslo účtu, částka k proplacení atd. A tak je pro mě lepší poslat ji do Twista, které ji za mě zaplatí. A já se pak o té transakci dozvím přes Twisto aplikaci, která mi jde jednoduše přečíst.

Konzultujete vývoj několika českých aplikací, právě i vývoj Twista. Jak ta spolupráce probíhá?

Řešíme přístupnost, testuju appku i web. Používám testovací verze a mám k nim připomínky. Kluci z vývoje se s tím pak snaží něco udělat. Teď jsme třeba řešili fotku, která byla u registrace povinná.

Ještě mi řekněte, proč si myslíte, že vám to s technologiemi tak dobře jde?

Mám výhodu, že mám kolem sebe samé zdravé lidi, kteří se se mnou vůbec nepárají a neřeší, že bych něco nemohl dělat. Takhle mě vychovávali od narození. Zároveň vím, že řada nevidomých se technologií bojí. Takže když na něco přijdu, rád se o to s dalšími lidmi podělím. Technologie nám můžou hodně pomoci, byla by škoda je nevyužít.