Stalo se to ze dne na den, takže vyhlášený nouzový stav může být pro spoustu z nás šok. Anebo taky příjemné vytrhnutí ze stereotypu. Jasné je, že většina z kancelářských lidí přejela na režim práce z domova – na home office. Jak ho zvládnout a nepřijít o nervy? Víme.

1) Řád

Ne, nejsi na vojně, jsi doma, ale zároveň taky v práci. Že to nejde dohromady? No právě. Řád tě tímhle chaosem může provést. Vstávej, jako by se nechumelilo a tebe čekala práce jako obvykle. Snídej, běhej, venčim jak jsi zvyklý/á. A pak se v pracovním oblečení přesuň ke svému pracovnímu koutku. Ani do postele, ani na gaučík, kde si obvykle dáváš šlofíka, prostě se posaď ke stolu a...pracuj.

2) Plán = práce + přestávky

Abychom na sebe zas nebyli tolik přísní. Uvědom si, kolik času v práci trávíš skutečnou prací. Ne, nebude to celých 8 hodin. Občas si odskočíš, prohodíš pár slov s kolegy, schrupneš jablko. Podobně bude vypadat i tvůj pracovní den doma. Je dobré s tím počítat hned od začátku, aby tě nestresovaly přílišné požadavky nebo “sliby chyby”. Prostě si ráno naplánuj, kdy co uděláš včetně přestávek a oběda. Lidi se většinou dokáží soustředit 45 minut. Zkus, jak dlouho soustředění vydrží tobě a pracuj s tím dopředu.

3) Tvoje rodina musí vědět, na čem jsi

Máš doma partnera/ku, který/á taky pracuje z domu? Máš doma děti, které se taky musí učit z domu? Plán nepotřebuješ jen ty, ale celá rodina. Řekněte si všichni dopředu, kdo kdy bude co dělat a pravidla dodržujte. Ne, není to vojna (už zas), ale víšco...

Porada v Twistu v dobách home officů

4) Mluv s kolegy (virtuálně) napřímo

Některá práce to vyžaduje, jiná ne. Pokud ale potřebuješ s kolegy něco konzultovat, radši jim volej přes videohovor než jen prostý telefonát. Nonverbální komunikace totiž tvoří až 60 % informací, takže bez rozhovoru tváří tvář se může leccos ztratit v překladu. A navíc, lidí prý při obyčejném telefonování rádi dělají i něco jiného, to znamená, že se jednoduše nesoustředí. A jestli doma zrovna nemáš uklizeno, nevadí. Většina appek na videohovory ti umožní nastavit si vlastní pozadí.

5) Vyvětrej se

Čerstvý vzduch ti přinese čerstvé myšlenky. Ne, není to legrace, je to fakt. Mozek jede na kyslík. A stromy jsou malé továrny na tohle cenné palivo lidstva. Jestli si pod ně můžeš sednout - a nebude to v přeplněném parku - udělej to. Nebo prostě jen otevři okno.

6) Cvič

Tohle souvisí s předešlým bodem. Čas ušetřený cestou do práce vyplň péčí o sebe. Pohyb ti vyčistí mozek, pomůže relaxovat a do krve vyplaví endorfiny, což jsou hormony spokojenosti. A jestli se ti v současné chvíli nechce běhat mezi lidmi v rouškách, zkus cvičit doma. Existuje spousta appek a online kurzů, které ti pomůžou dát si do těla.

Petr Mára pracuje z domu roky. Tady jeho postřehy a tipy.

7) A jak to děláme v Twistu?

Konkrétní příklady můžou pomoct, takže tady naše zkušenosti. Například tým marketingu má každý den ráno video konferenci, na které se schází klidně i 20 lidí. Je milé poznat svoje kolegy i jinak. Například nás překvapilo, že má Paulina z Varšavy psa nebo že děti Kačky z Prahy už zase vyrostly. Scházíme se přes Zoom, píšeme přes Slack. Jednou týdně máme celofiremní update, rovněž přes Zoom. A taky se snažíme podporovat a mít dobrou náladu (třeba místo společných obědů si do Slacku posíláme fotky jídel, které si dáváme doma). A zároveň se už neskutečně těšíme, až se v kanclu zase všichni společně sejdeme.💜