Chcete vychovat strýčka skrblíka, nebo někoho, kdo žije celý život od výplaty k výplatě? Nikdy není brzy začít děti učit hodnotu peněz. Kapesné představuje užitečnou výukovou pomůcku.

Začněte v první třídě

Když chcete děti něco naučit, nejjednodušší je nechat je “to” udělat. Přejete si, aby umělo s penězi vyjít? Dejte mu jeho vlastní. Ideálním startem je na to začátek školní docházky. Prvňáček se ocitá bez rodičovského, ale i učitelského dozoru, ve školách jsou dost často automaty na jídlo nebo dokonce bufety. Děti tak mají první příležitost rozhodnout si o svých nákupech samy.

Na obnosu peněz se můžete dopředu dohodnout

Může to být 10 korun nebo třeba tisíc. Záleží na každé rodině. Z diskusí na internetu vyplývá, že se mnozí rodiče řídí pravidlem první třída = 10 Kč na týden, druhá třída = 20 Kč na týden a tak dále. “Naše 14leté dítě dostává 100 korun týdně. Vše okolo platíme my, dítě si občas zajde na kebab nebo si zaplatí vstupenku na hokej nebo do kina,” zaznívá třeba v diskusi na webu rodina.cz. “Chci svému synovi dávat po nástupu do školy 100 korun týdně. Mám pocit, že kdyby to bylo méně, všechny svoje peníze hned utratí a já mu tím vlastně vezmu příležitost s penězi začít hospodařit,” říká zase Markéta Bočková z Brna, matka šestiletého syna. I to je cesta. Pokud váháte, kterou z nich se vydat, jednoduše stačí postupně vyzkoušet obě.

Dejte dětem důvěru

S vlastními penězi přichází samostatnost. Proto by rodič neměl pátrat po tom, za co svoje kapesné dítě utratí. A neměl by ho ani kárat, pokud svoje kapesné utratí rychle. Nestor české dětské psychologie Zdeněk Matějček naopak doporučuje kvůli kapesnému pouze chválit, a to v případě, že si dítě z obdržené částky zvládne něco ušetřit.

Mladším dětem peníze týdně, starším měsíčně

Z předávání kapesného by se měl stát rituál. V obvyklý den a v obvyklou denní dobu by mělo dítě dostat obvyklou částku. To radí další dětský psycholog Václav Mertin. U menších dětí je dobré začít s týdenním intervalem, starší zvládnou měsíční. I když ten klade na rozhodování o vlastním rozpočtu mnohem vyšší nároky. Ostatně za první republiky byly týdenní výplaty úplně běžné.  

Kapesné v hotovosti, nebo na účet?

Menší děti by měly rozhodně dostávat hotovost. Abstraktní peníze na platební kartě si neumí spojit s procesem nákupu. Pro ty starší (od druhého stupně základní školy) je naopak vlastní účet dalším krokem k samostatnosti a také vykročením do finančního světa. Na některých studentských účtech lze nastavit výši týdenní útraty.